
На празник Светог Великомученика и Победоносца Георгија, света обитељ предвођена мати игуманијом Агнијом са мноштвом верног народа прославила је славу и заштитника манастирске цркве у Боговађи.
Великом бденију уочи празника присуствовао је Његово Преосвештенство Епископ ваљевски Г. Милутин.
Свети Великомученик Георгије(тј.св.Ђорђе), био је римски војник пореклом из Мале Азије.
Према предању рођен је 275/280. Године у малоазијској области Кападокији, у богатој и угледној хришћанској породици.Отац му је био официр. Још док је био дете, његов отац је страдао за Христа, те се након тога мали Ђорђе преселио са мајком у Палестину, где је добио достојно образовање. Као таквог, узели су га у војску где се истакао бројним заслугама. Лично, цар Диоклецијан га је произвео у чин војводе.
За време цара Диоклецијана организован је највећи прогон Хришћана 303.године. Видевши то, св.Георгије подели сва своја блага сиромашнима и ослободи своје робове.
Једном приликом је одважно изашао пред цара и исповедио да је и сам Хришћанин. Цар нареди да га затворе у тамницу где су га војници бацили на земљу и на груди му ставили тешки камен. Очекивали су да се св. Георгије одрекне своје вере, али се то није десило ни после још већих мука на које су га стављали и које је уз Божју помоћ преживео. Цар је најзад издао наређење да му се одруби глава, те би посечен 23 априла (тј.6.маја) 303.године.
Према завештању тело св. Георгија је пренето у Лидију, а на његовом гробу је подигнута Црква.
Забележена су многа чуда која су се догодила на гробу св.Георгија. У 5. веку је св. Георгије проглашен за Светитеља.
Храмовну Славу нашег манастира, св.Георгије прославили смо уз бројно свештенство Епархије Ваљевске, као и мноштво верног народа који су присуствовали Литургији.
Ове године је истог дана прослављен и Источни Петак (Живоносни Источник) и освећ новоподигнути источник - чесма у порти манастира.
Почетком 15. века, Манојло Филес је саставио бројне епиграме у част исцелења у Богородичином Светилишту. Од тог времена, грчки а касније и руски Цветни Триоди, бележе да се празник Богородице Живопријемног Источника прославља на Источни Петак, тј. Петак Светле Недеље (Источник се односи на Извор).
Овај празник је посвећен „Пресветој Владичици Богородици – Живописном Источнику“.
Mати Агнија са сестринством манастира Боговађа, л.Г. 2016.